eDaisy Kannus
Voit asioida seuraavissa tilanteissa suoraan sähköisen eDaisy-asiointipalvelun kautta
Varhaiskasvatuspaikkaa haetaan sähköisesti osoitteessa: https://kannus.daisynet.fi/eDaisy
- Varhaiskasvatukseen hakeminen
- Varhaiskasvatuspaikan irtisanominen
- Varhaiskasvatuspaikan vaihtaminen
- Tulotietojen ilmoittaminen. Tulotiedot täytyy toimittaa hoidon aloittamista seuraavan kuukauden 1 pv ja niiden muuttuessa välittömästi.
- Esiopetukseen ilmoittautuminen
Hakemus varhaiskasvatukseen tulee jättää 4 kuukautta ennen hoidon tarpeen alkua. Järjestelyaika on kaksi viikkoa vain kiireellisissä hoidon tarpeessa ( äkillinen työllistyminen tai opiskelu).
Täytä hakemuksen kaikki kohdat huolellisesti. Ilman huoltajan työ- tai opiskelupaikkatietoja tulleet hakemukset käsittelemme neljän kuukauden järjestelyajalla.
Kirjaa lisätietoja kohtaan mahdolliset päätökseen vaikuttavat asiat esim. tiedossa oleva lapsen tuen tarve.
Varhaiskasvatuspaikkoja voi hakea ympärivuotisesti. Hakemus täytetään, kun lapselle haetaan kunnallista varhaiskasvatuksen hoitopaikkaa ensimmäistä kertaa tai kun lapsen varhaiskasvatuksen hoitopaikkaa halutaan vaihtaa
Oikeus kunnalliseen varhaiskasvatuksen hoitopaikkaan alkaa kun vanhempien äitiys- isyys tai vanhempainraha oikeus päättyy ja säilyy hoitopaikan myöntämisestä alkaen kunnes lapsi tulee oppivelvollisuuden alaiseksi.